Jak postępować przy alergii?

Jak postępować przy alergii?

Kiedy pojawiają się reakcje wskazujące na uczulenie, jak np. kichanie, katar, duszności, to lepiej tego nie lekceważyć. Nie jedynie iż jest to nieprzyjemne, ale nie jest też obojętne dla zdrowia organizmu. Całkowite lekceważenie kłopotu może spowodować pogorszenie sytuacji. Kluczowym działaniem powinno być unikanie alergenu. By było to możliwe, trzeba wiedzieć, na co ma się uczulenie. Nie zawsze można to samodzielnie ustalić. Można jednak określić to dzięki testom alergicznym. Czynnikami wywołującymi kichanie, zaczerwienienie oczu czy inne podobne objawy mogą być pyłki przeróżnych roślin, sierść, roztocza, niektóre produkty żywnościowe.

Trzeba ich unikać. Oczywiście łatwiej to zrobić, kiedy chodzi o pokarm, bo po prostu się go unika. Trochę trudniej, kiedy jest to alergia wziewna u dzieci, ponieważ pyłki znajdują się w powietrzu, ale też można zadziałać, żeby ich unikać. Trudniej jest również przy uczuleniu na roztocza, ponieważ są niemal wszędzie. Ograniczenie powierzchni, na których mogą się gromadzić oraz częste sprzątanie i pranie są wówczas niezbędne. Doraźnie i przy silnych objawach można się wspomagać lekami i ziołami. Można też poszukać przeróżnych terapii naturalnych lub zdecydować się na odczulanie, by wyzbyć się alergii. Ograniczenie stresu to kolejne działanie, które trzeba podjąć. Stres bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie i to właściwie we wszystkich jego obszarach. Alergicy powinni nauczyć się żyć spokojnie, minimalizując stres. Są na to różne sposoby.

Jednym z najprostszych i najefektywniejszych sposobów na odstresowanie jest dłuższa sesja głębokiego oddychania. Można też robić, co się lubi i skoncentrować się tylko na tym, a wyłączyć myślenie o problemach. Efektem działań relaksacyjnych będzie zminimalizowanie nasilenia reakcji alergicznych. Unikanie czynników wywołujących objawy alergiczne oraz zminimalizowanie stresu dobrze jest uznać za priorytet. Może się zdarzyć, iż jeżeli nie były one bardzo silne, to już te działania wystarczą i nie będzie potrzeby sięgać po żadne leki.

Podobne artykuły
Jak czyścić płytki w łazienkach?

Jak czyścić płytki w łazienkach?

Władysław Podkowiński

Władysław Podkowiński

Polskie morze na urlop

Polskie morze na urlop

Zakupy w sklepie osiedlowym

Zakupy w sklepie osiedlowym

Wychowanie dziecka w niepełnej rodzinie

Wychowanie dziecka w niepełnej rodzinie